Chcete aby i vaše pokojovka měla velké listy?

Nedávno jsem v naší skupině o pokojových rostlinách na Facebooku zahlédl komentář: „Jak to děláte, že máte tak velké listy? Mně pořád vyrůstají stejně malé.“ Šlo o komentář k rostlině Monstera Dubia, která začíná s malými lístky, ale pokud má dostatek síly, začne vytvářet krásné velké listy, dokonce i s fenestrací. Ale toto téma se týká všech popínavých rostlin.

Začínáme u kořenů…

Může se zdát, že o kořenech mluvím v každém článku, ale je to nutné. Bez zdravých a silných kořenů jednoduše nebudete mít zdravou a prosperující rostlinu. Proč? Přes kořeny rostlina přijímá veškeré živiny a vodu; bez nich nebude růst. Proto je důležité věnovat kořenům zvláštní péči a vytvářet pro ně optimální prostředí. S tím vám může pomoci kvalitní květináč a dobře namíchaný substrát.

Šplhavice má šplhat!

Kořeny máme v pořádku, v ideálním prostředí, ale co dál? Jedna z nejčastějších pokojových rostlin v českých domácnostech je bezesporu šplhavice (Epipremnum). Často ji vidíme viset dolů z poličky, jak se snaží, aby alespoň ty nejnovější lístky vystoupaly blíž ke světlu. Rostliny v přirozeném prostředí šplhají po stromech, aby se dostaly blíže ke světlu. Jenže po čem mají šplhat v pokoji? Když nemají oporu, vynakládají růstovou energii na prodlužování stonků směrem k světlu. Výsledkem je dlouhý stonek s řídkým olistěním.

Monstera adansonii bez opory vytahuje stonek.

Pokud tedy chcete mít rostlinu s hustými listy, je nutné využít nějakou oporu. Díky ní nasimulujete přirozenější prostředí růstu a rostlina nebude muset tolik prodlužovat stonek. Místo toho bude energii soustředit na tvorbu listů.

Opora není jen podpora

Pokud máte doma nějakou popínavou rostlinu, určitě jste si všimli vzdušných kořenů, které vyrůstají ze stonku. Tyto tzv. vzdušné kořeny nám dávají příležitost podpořit růst rostliny. Jak? Ideální je použít jako oporu rašeliníkovou tyč. Na rozdíl od kokosových tyčí obsahuje substrát, ze kterého může rostlina čerpat další živiny, a tím rychleji růst.

Zapuštění kořenů rostliny do rašeliníkové opory po 7 dnech od zasazení
Zapuštění kořenů rostliny do rašeliníkové opory po 10 dnech od zasazení

Kdy začne rostlina fenestrovat?

To můžeme krásně vidět na příkladu Monstery dubie ze začátku článku. Na ní je krásně vidět, jak každé patro zvětšuje a zvětšuje své listy. Jenže čím větší listy jsou, tím více zakrývají přístup ke světlu listům v dolních patrech rostliny. A to je jeden z důvodů, proč rostlina začne postupně své listy fenestrovat – aby se i k dolním listům dostávalo světlo.

A to je vlastně celá věda!

Jednoduché shrnutí: Popínavé rostliny potřebují růst nahoru, ne dolů. Aby rostly nahoru, potřebují správnou oporu a dostatek živin, které přijímají přes zdravé a silné kořeny. Jednoduché, že? 🙂

Myslíte, že by tento článek zajímal vaše známe?
Podělte se o něj:
Facebook
WhatsApp
Email
Pinterest
Tisknout

Chcete se dozvědět ještě něco dalšího?
Omrkněte další články.

Substráty

Co je to Tree Fern Fiber? A proč byste ho měli používat při pěstování?

Pokud se pohybujete mezi pěstiteli pokojových rostlin, určitě jste již někde zahlédli termín Tree Fern Fiber. Tento materiál se v posledních letech stal oblíbeným mezi zahradníky a pěstiteli rostlin díky svým unikátním vlastnostem, které přinášejí řadu výhod při pěstování rostlin. Tree Fern Fiber, neboli vlákno stromové kapradiny, je přírodní materiál

Přečíst článek »

Máte nějaký dotaz k článku?
Zeptejte se, rádi pomůžeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *