Pokus: Jak vypadá Monstera Dubia, když jí dáte rašeliníkovou tyč?

Nedávno jsem přesazoval svou Monstera Dubia, kterou jsem delší dobu nechával volně růst bez opory. To však přináší riziko, že se stonek začne kroutit, listy budou řídké a rostlina celkově nevypadá hezky… prostě kovářova kobyla. Když už jsem se k přesazení konečně dostal, rozhodl jsem se sledovat, jak se její růst změní po přidání rašeliníkové tyče naplněné naším speciálním substrátem. Podívejme se na výsledky.

Podmínky před přesazením

Přesazení proběhlo 22. července 2024. Na fotce z této doby je vidět rostlina s pěti listy, které jsou daleko od sebe, a nový list byl na cestě.

První známky pokroku

  • 3. srpna (12 dní od přesazení): Monstera začíná pouštět kořeny do rašeliníkové tyče. I když mám z tohoto dne pouze detail kořenů, je patrné, že šestý list je již na světě a nový je na cestě. Pomalu jsem začal přihnojovat.
Zapuštění kořenů rostliny do rašeliníkové opory po 12 dnech od přesazení
Zapuštění kořenů rostliny do rašeliníkové opory po 12 dnech od přesazení
  • 9. srpna (dalších 6 dní): Už se objevil sedmý list a také čerstvě rozvinutý osmý. Listy jsou znatelně blíže u sebe, což naznačuje zlepšení růstu.

Další vývoj

  • 22. srpna: S menším zpožděním jsem přidal další rašeliníkovou tyč, protože rostlina už vyhodila devátý list a přerostla první tyč. Listy jsou znatelně hustší a zvětšují se.
  • 20. září Před odjezdem na dovolenou dělám poslední fotku s desátým, jedenáctým a dvanáctým listem. Začíná se rozvíjet třináctý list. Listy jsou hustší a rostlina začíná být opravdu krásná. Naplnil jsem samozavlažovací květináč a odjíždím na dovolenou s tím, že omezený přísun vody a živin zpomalí růst.
  • 9. října: Po návratu z dovolené jsem zjistil, že Monstera nejen přežila, ale dokonce vyrostly třináctý a čtrnáctý list. Oba jsou blízko u sebe a každý nový list je větší než ten předchozí.

Aktuální stav

Nyní má Monstera již patnáct listů, přičemž ten nejnovější měří 12 cm. Pokud vás zajímá, jak se bude růst vyvíjet dále, sledujte článek pro další aktualizace, které budu postupně doplňovat.

Závěrečné srovnání

Na závěr ještě přidávám dvě fotky, jako porovnání počátečního stavu a stavu po necelých 3 měsících. 🙂

Myslíte, že by tento článek zajímal vaše známe?
Podělte se o něj:
Facebook
WhatsApp
Email
Pinterest
Tisknout

Chcete se dozvědět ještě něco dalšího?
Omrkněte další články.

Substráty

Co je to Tree Fern Fiber? A proč byste ho měli používat při pěstování?

Pokud se pohybujete mezi pěstiteli pokojových rostlin, určitě jste již někde zahlédli termín Tree Fern Fiber. Tento materiál se v posledních letech stal oblíbeným mezi zahradníky a pěstiteli rostlin díky svým unikátním vlastnostem, které přinášejí řadu výhod při pěstování rostlin. Tree Fern Fiber, neboli vlákno stromové kapradiny, je přírodní materiál

Přečíst článek »
Problémy rostlin

Proč je spirálovitý růst kořenů problém?

Určitě jste si toho při přesazování pokojovek také všimli. Oklepete starý substrát a objeví se kořeny rostoucí ve spirále. Kořeny rostlin rostoucí do spirály představují několik problémů, které mohou negativně ovlivnit zdraví a růst rostliny. Tento jev, často nazývaný jako “kořenová spirála” nebo “zakroucené kořeny,” se obvykle vyskytuje v důsledku

Přečíst článek »

Máte nějaký dotaz k článku?
Zeptejte se, rádi pomůžeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *